Hällefors kommuns logotyp
engelsk
Finsk
hus

Arbeta som vikarie

Fyrklövern personal bjuder på fika

Hällefors kommun har behov av personal som med kort varsel kan ta tillfälliga vikariat som dyker upp vid sjukdom eller annan ledighet bland den ordinarie personalen inom kommunens verksamheter.

Att arbeta som timvikarie innebär alltifrån några timmar till några veckor. Du måste ha fyllt 18 år för att arbeta som vikarie i kommunen.

Hur du söker ett vikariat

När det finns behov av timvikarier läggs det ut som en ansökan under lediga jobb i kommunen.

Lediga jobb

Utdrag från belastningsregistret

För att jobba med barn såsom förskoleverksamhet, skola eller skolbarnomsorg, krävs ett utdrag från Rikspolisstyrelsens belastningsregister. Skicka ifylld blankett till Rikspolisstyrelsen (adressen finns längst ned på blanketten). Räkna med att det tar någon vecka att få utdraget så gör detta i god tid.

Begäran om utdrag från belastningsregistret

Kontakt

Kulturskolan

Enar Karlsson, tf kulturskolechef Telefon: 0591-641 83 
E-post: enar.karlsson@hellefors.se

Anna Eriksson, kulturskolechef Telefon: 0591-641 83
E-post: anna.eriksson@hellefors.se

Förskolan

Lena Syväjärvi, förskolechefsstöd  Telefon: 0591-642 21
E-post: lena.syvajarvi@hellefors.se

Fritidshem och grundskolan F–3

Eva Jansson, skoladministratör Telefon: 0591-641 68
E-post: eva.jansson@hellefors.se

Grundskolan 4–9

Christer Nordh, skoladministratör Telefon 0591-641 75
E-post: christer.nord@hellefors.se

Gymnasieskolan

Annika Hagsten, Telefon: 0591-641 95
E-post: annika.hagsten@hellefors.se

Måltidsverksamheten

Stefan Lahti, måltidschef Telefon: 0591-641 47
E-post: stefan.lahti@hellefors.se

Äldreomsorg hemtjänst

Kristin Strömgren, administratör hemtjänst Telefon: 0591-644 06
E-post: kristin.stromgren@hellefors.se

Äldreomsorg Nya Björkhaga, Fyrklövern

Marja-Leena Nikitin, administratör Nya Björkhaga, Fyrklövern Telefon: 0591-642 55
E-post: marja-leena.nikitin@hellefors.se

IFO

Ann-Christine Nordqvist, administratör IFO Telefon: 0591-644 29
E-post: ann-christine.nordqvist@hellefors.se

LSS

Carola Stenberg, adminstratör LSS Telefon: 0591-641 05
E-post: carola.stenberg@hellefors.se