Hällefors kommuns logotyp
engelsk
Finsk

Kommun­fullmäktige

Kommunens högsta beslutande organ är kommunfullmäktige (KF). Ledamöterna väljs av kommunens invånare vart fjärde år. KF består av 31 ledamöter och 18 ersättare. Varje parti i fullmäktige representeras av en gruppledare.

Valresultat 2018

Mandatfördelning och valda ledamöter och ersättare KF Hällefors kommun

Handlingar och protokoll

Vi publicerar protokoll från kommunfullmäktiges sammanträden samt aktuella handlingar inför sammanträden. Kallelser och ej sekretessbelagda handlingar läggs ut cirka en vecka innan mötet.

  1. Sammanträdestider och handlingar
  2. Protokoll

Följ kommunfullmäktige i radio

Lyssna på kommunfullmäktiges sammanträden.

  1. www.radio.se/s/radiohellefors

Vad betyder förkortningarna?

S=Arbetarpartiet Socialdemokraterna, V=Vänsterpartiet, M=Moderata samlingspartiet, C=Centerpartiet, SD=Sverigedemokraterna, GL=Grythyttelistan

Ledamöter ordinarie

  1. Annalena Järnberg (S) annalena.jarnberg@hellefors.se
  2. Johan Stolpen (V) johan.stolpen@hellefors.se
  3. Robert Örtlund (M) robertortlund@hotmail.com
  4. Fredrik Dahlberg (SD) fredrik.dahlberg@sd.se
  5. Allan Myrtenkvist (S) allanmyrtenkvist@gmail.com
  6. Lars-Göran Zetterlund (C) lg.z@me.com
  7. Katja Ollila (V) katjahfs@hotmail.com
  8. Vivianne Pettersson (M) vivianne.pettersson@hellefors.se
  9. Susanne Grundström (S) ordförande susanne.grundstrom@hellefors.se
  10. Tina Pirttijärvi (SD) tina.pirttijarvi@sd.se
  11. Ritha Sörling (V) sorlinglennart@gmail.com
  12. Håkan Bergström (S) hokizen_7@hotmail.com
  13. Maria Jansson Andersson (GL) maria.j-a@telia.com
  14. Per Karlsson (M) 2:e vice ordförande perkarlsson4@hotmail.com
  15. Margurite Vase (C) margeuritewase@hotmail.com
  16. Uta Riedel (S) uta.riedel@live.se
  17. Maja Loiske (V) maja.loiske@gmail.com
  18. Magnus Hermansson (SD) magnus.he@hotmail.com
  19. Ulrika Jonsson (M) grythyttan@direkten.se
  20. Peter Ström (S) peter.strom@ovako.com
  21. Inger Palm (V) vice ordförande regni@hotmail.se
  22. Fatema Hamdoun (S) fatemahamdoun@hotmail.com 
  23. Tobias Nygren (C) tobiasnygren@icloud.com
  24. Jacob Neerings (M) jaco@neerings.se
  25. Gabriella Rönn Larsson (SD) gabriella.rlarsson@gmail.com
  26. Vakant (V)
  27. Elisabeth Rådström Paavonen (S) e.radstrom.paavonen@live.se
  28. Daniel Hagsten (M) daniel.hagsten@lokabrunn.se
  29. Christina Kuurne (S) christinakuurne@hotmail.com
  30. Saskia van der Zanden (V) saskiavanderzanden@gmail.com
  31. Wilhelm Tham (GL) listeria@telia.com

Ledamöter ersättare

  1. Morteza Naderi (S) morteza_afg0093@yahoo.com
  2. Curt Nilsson (S) curt@naddebo.se
  3. Laila Palm (S) laila.palm@hotmail.com
  4. Christer Olken (S) christer.olken@live.se 
  5. Kerstin Skogdalen (S) kerstinskogdalen@hotmail.com
  6. Gunilla Josefsson (V) gunilla.josefsson@folkbildning.net
  7. Bella Kronman (V) bellakronman@hotmail.com
  8. Ann-Marie Lundin (V) annmarielundi13@hotmail.com
  9. Alf Wikström (V) alf@kulturkooperativet.se
  10. Cecilia Albertsson (M) ceciliamariaeriksson@hotmail.com
  11. Camilla Ekström (M) ekstromcamilla@hotmail.com
  12. Vakant (M)
  13. Jonny Dahlberg (SD)
  14. Madelene Jönsson (SD) komadde@hotmail.com
  15. Olle Samuelsson (C) olle@hjulsjo.com
  16. Ann-Katrin Lindberg (C) annkatrinlindberg@hotmail.com
  17. Kjell Walegren (GL) lillgardenKK@telia.com
  18. Roland Gustavsson (GL) roland.gustavsson@telia.com

Gruppledare ordinarie

  1. Susanne Grundström (S) susanne.grundstrom@hellefors.se
  2. Johan Stolpen (V) johan.stolpen@hellefors.se
  3. Per Karlsson (M) perkarlsson4@hotmail.com
  4. Fredrik Dahlberg (SD) fredrik.dahlberg@sd.se
  5. Lars-Göran Zetterlund (C) lg.z@me.com
  6. Wilhelm Tham (GL) listeria@telia.com

Gruppledare ersättare

  1. Curt Nilsson (S) curt@naddebo.se
  2. Katja Ollila (V) katjahfs@hotmail.com
  3. Ulrika Jonsson (M) grythyttan@direkten.se
  4. Tina Pirttijärvi (SD) tina.pirttijarvi@sd.se
  5. Tobias Nygren (C) tobiasnygren@icloud.com
  6. Maria Jansson Andersson (GL) maria.j-a@telia.com

Fördelning av antal mandat

  • Arbetarpartiet Socialdemokraterna 9
  • Vänsterpartiet 7
  • Moderata samlingspartiet 6
  • Sverigedemokraterna 4
  • Centerpartiet 3
  • Grythyttelistan 2

Relaterade dokument

Hällefors kommun, Sikforsvägen 15, 712 83 Hällefors | 0591-641 00 | org.nr: 212000-1942 | kommun@hellefors.se