Hällefors kommuns logotyp
engelsk
Finsk

Kommun­styrelsen

Kommun­styrelsen utses av kommunfullmäktige och är kommunens ledande politiska förvaltningsorgan. Styrelsen har ansvar för hela kommunens utveckling och ekonomiska ställning. Kommunstyrelsen leder och samordnar planeringen och uppföljningen av kommunens ekonomi och verksamheter.

Handlingar och protokoll

Vi publicerar protokoll från kommunstyrelsens sammanträden samt aktuella handlingar inför sammanträden. Kallelser och ej sekretessbelagda handlingar läggs ut cirka en vecka innan mötet.

  1. Sammanträdestider och handlingar
  2. Protokoll

Vad betyder förkortningarna?

S=Arbetarpartiet Socialdemokraterna V=Vänsterpartiet  C=Centerpartiet M=Moderata samlingspartiet SD=Sverigedemokraterna GL=Grythyttelistan

Ledamöter ordinarie 

  1. Annalena Järnberg (S) ordförande annalena.jarnberg@hellefors.se
  2. Allan Myrtenkvist (S) allanmyrtenkvist@gmail.com
  3. Kent Grängstedt (S) kent@grangstedt.se
  4. Vivianne Pettersson (M) 2:e vice ordförande/­oppositionsråd vivianne.pettersson@hellefors.se
  5. Ulrika Jonsson (M) grythyttan@direkten.se
  6. Cecilia Albertsson (M) ceciliamariaeriksson@hotmail.com
  7. Johan Stolpen (V) vice ordförande johan.stolpen@hellefors.se
  8. Katja Ollila (V) katjahfs@hotmail.com
  9. Alf Wikström (V) alf@kulturkooperativet.se
  10. Fredrik Dahlberg (SD) fredrik.dahlberg@sd.se
  11. Lars-Göran Zetterlund (C) lg.z@me.com

Ledamöter ersättare

  1. Ali Reza Haidari (S) Alirezahaidari65@gmail.com
  2. Christina Kuurne (S) christinakuurne@hotmail.com
  3. Vakant (S)
  4. Daniel Hagsten (M) daniel.hagsten@lokabrunn.se
  5. Ritha Sörling (V) sorlinglennart@gmail.com
  6. Bella-Maria Kronman (V) bellakronman@hotmail.com
  7. Gunilla Josefsson (V) gunilla.josefsson@folkbildning.net
  8. Madelene Jönsson (SD) komadde@hotmail.com
  9. Margurite Vase (C) margeuritewase@hotmail.com
  10. Tobias Nygren (C) tobiasnygren@icloud.com
  11. Maria Jansson Andersson (GL) maria.j-a@telia.com

Dokument

Kontakt

Annalena Järnberg (S), ordförande KS/kommunalråd Telefon: 0591-641 27
E-post: annalena.jarnberg@hellefors.se

Hällefors kommun, Sikforsvägen 15, 712 83 Hällefors | 0591-641 00 | org.nr: 212000-1942 | kommun@hellefors.se