Hällefors kommuns logotyp
engelsk
Finsk

Presskontakt

På den här sidan finns det kontaktuppgifter och porträtt på tjänstemän och politiker.

Spara en bild

Genom att klicka på bilderna får du större bilder. De större bilderna har en upplösning på 300 dpi och lämpar sig bra för tryck. För att spara en bild högerklickar du på den stora bilden och väljer spara bild som.

Informationsansvarig

Ansvaret för information och kommunikation har kommunchefen. Det gäller både den interna kommunikationen på kommun­förvaltningen och den övergripande externa kommunikationen. Verksamhetscheferna är talespersoner och ansvariga för sina respektive ansvarsområden både gällande den interna som externa kommunikationen.

Porträtt på tjänstemän

Tommy Henningsson

Kommunchef

Tommy Henningsson
Telefon: 0591-641 29
E-post: tommy.henningsson@hellefors.se

Jessica Jansson april 2018

Ekonomichef

Jessica Jansson
Telefon: 0591-641 06
E-post: jessica.jansson@hellefors.se

Ann Karlsson

HR-chef

Ann Karlsson
Telefon: 0591-641 33
E-post: ann.karlsson@hellefors.se

Lars Örtlund

IT-chef

Lars Örtlund
Telefon: 0591-641 17
E-post: lars.ortlund@hellefors.se

Mathias Brandt

Kanslichef

Mathias Brandth
Telefon: 0591-641 25
E-post: mathias.brandt@hellefors.se

Tina Lanefjord februari 2015

Bildningschef

Tina Lanefjord
Telefon: 0591-641 50
E-post: tina.lanefjord@hellefors.se

Ingrid Holmgren

Socialchef

Ingrid Holmgren
Telefon: 0591-642 37
E-post: ingrid.holmgren@hellefors.se

Kicki Johansson

Kultur- och fritidschef

Kicki Johansson
Telefon: 0591-641 42
E-post: kicki.johansson@hellefors.se

Jessica Eriksson

Fastighetschef

Jessica Nilsson
Telefon: 0591-641 30
E-post: jessica.nilsson@hellefors.se

Gabriela Kloth

Näringslivsstrateg

Gabriela Kloth
Telefon: 0591-641 28
E-post: gabriela.kloth@hellefors.se

Mikael Pulkkinen

Samhällsstrateg

Mikael Pulkkinen
Telefon: 0591-641 08
E-post: mikael.pulkkinen@hellefors.se

Porträtt på politiker

Susanne Grundström

Ordförande kommunfullmäktige

Susanne Grundström (S)
Telefon: 072-204 65 59
E-post: susanne.grundstrom@hellefors.se

Annalena Järnberg

Ordförande kommunstyrelsen, kommunalråd

Annalena Järnberg (S)
Telefon: 0591-641 27
E-post: annalena.jarnberg@hellefors.se


Hällefors kommun, Sikforsvägen 15, 712 83 Hällefors | 0591-641 00 | org.nr: 212000-1942 | kommun@hellefors.se