Hällefors kommuns logotyp
engelsk
Finsk
hus

Vård och omsorg, arbetsmarknad och integration

Verksamheten omfattar vård och omsorg för äldre och funktionsnedsatta, färdtjänst, socialpsykiatri, individ- och familjeomsorg, arbetsmarknad, integration och särskilt riktade insatser i form av flyktingmottagande.

Ansvarsområden

  1. Ädreomsorg
  2. LSS-verksamhet
  3. Biståndsbedömning äldre
  4. Biståndsbedömning LSS
  5. Kommunal hälso- och sjukvård
  6. Hjälpmedel och rehabilitering
  7. Boendestöd
  8. Anhörigstöd
  9. Försörjningsstöd
  10. Budget- och skuldrådgivning
  11. Missbruk och beroende
  12. Stöd för barn och unga
  13. Familjerådgivning
  14. Stöd till hot- och våldsutsatta
  15. Invandring och integration
  16. Arbetsmarknad

Organisation

Omsorgen är organiserad med en övergripande central administration som leds av en socialchef, som är underställd kommunchefen. Verksamheten styrs av kommunstyrelsens välfärdsutskott.

Direkt under socialchefen finns:

  1. medicinsk ansvarig (MA)/verksamhetsutvecklare.
  2. systemutvecklare/avgiftshandläggare.
  3. två områdeschefer.

Verksamheten består av två olika områden:

  1. äldreomsorg (ÄO), Lagen om särskild stöd och service(LSS) och socialpsykiatri.
  2. individ och familj (IFO), arbetsmarknadsenhet, integration och ensamkommande barn.

Kontakt

Ingrid Holmgren, socialchef Telefon: 0591-642 37
E-post: ingrid.holmgren@hellefors.se

Ann-Louise Eriksson, medicinsk ansvarig (MA) Telefon: 0591-642 04
E-post: ann-louise.eriksson@hellefors.se

Siv Gunnarsson, enhetschef HSL/MAR Telefon: 0591-642 70
E-post: siv.gunnarsson@hellefors.se 

Individ- och familjeomsorg

Daniel Åhnberg, områdeschef IFO Telefon: 0591-643 40
E-post: daniel.ahnberg@hellefors.se

Gabriella Karo Eriksson, enhetschef vuxenenheten Telefon: 0591-643 19
E-post: gabriella.eriksson@hellefors.se

Annica Sundin, enhetschef barn/bistånd/bostöd Telefon: 0591-643 42
E-post: annica.sundin@hellefors.se

Benny Karlsson, samordnare arbetsmarknadsenheten Telefon: 0591-641 58
E-post: benny.karlsson@hellefors.se

Funktionsnedsättning

Päivi Saxin, områdeschef funktionsnedsättning, äldreomsorg Telefon: 0591-644 46
E-post: paivi.saxin@hellefors.se

Eva Gustavsson Kuusisto, enhetschef gruppbostäder och daglig verksamhet Telefon: 0591-643 29
E-post: eva.kuusisto@hellefors.se

Elin Karlsson, enhetschef personliga assistenter Telefon: 0591-643 30
E-post: elin.karlsson@hellefors.se

Annica Sundin, enhetschef socialpsykiatri Telefon: 0591-643 31
E-post: annica.sundin@hellefors.se

Äldreomsorg

Päivi Saxin, områdeschef funktionsnedsättning, äldreomsorg Telefon: 0591-644 46
E-post: paivi.saxin@hellefors.se

Eva Palm, enhetschef Fyrklövern Telefon: 0591-644 71
E-post: eva.palm@hellefors.se

Linda Berglund, tf enhetschef Fyrklövern Telefon: 0591-644 73
E-post: linda.berglund@hellefors.se

Malin Olsson, enhetschef Nya Björkhaga Telefon: 0591-644 13
E-post: malin.olsson@hellefors.se

Raija Sundin, enhetschef Gamla Björkhaga Telefon: 0591-644 10
E-post: raija.sundin@hellefors.se

Astrid Berglund, tf. enhetschef Grythyttans hemtjänt Telefon: 0591-644 05
E-post: astrid.berglund@hellefors.se

Therese Bigenius, enhetschef Centrum- och Kyllergruppen Telefon: 0591-643 50
E-post: Therese.Bigenius@hellefors.se

Hällefors kommun, Sikforsvägen 15, 712 83 Hällefors | 0591-641 00 | org.nr: 212000-1942 | kommun@hellefors.se