Hällefors kommuns logotyp
engelsk
Finsk

Kommunfullmäktige

Kommunens högsta beslutande organ är kommunfullmäktige (KF). Ledamöterna väljs av kommunens invånare vart fjärde år. KF består av 31 ledamöter och 18 ersättare. Varje parti i fullmäktige representeras av en gruppledare. Direkt kopplat till kommun­fullmäktige finns valberedningen.

Ledamöter för mandatperioden 2022–2026

Vad betyder förkortningarna?

S=Arbetarpartiet Socialdemokraterna V=Vänsterpartiet  C=Centerpartiet M=Moderata samlingspartiet SD=Sverigedemokraterna GL=Grythyttelistan

Ledamöter ordinarie 

  1. Abdelmajid El Moussaoui (S) abdelmajid.elmoussaoui@hotmail.com
  2. Cecilia Albertsson (M) Cecilia.albertsson@moderaterna.se
  3. Fredrik Dahlberg (SD) fredrik.dahlberg@sd.se
  4. Katja Ollila (V) katja.ollila@hellefors.se
  5. Annalena Järnberg (S) annalena.jarnberg@hellefors.se
  6. Ulrika Jonsson (M) grythyttan@direkten.se
  7. Lars-Göran Zetterlund (C) lg.z@me.com
  8. Håkan Bergström (S) hokizen_7@hotmail.com
  9. Madelene Jönsson (SD) Madelene.jonsson@sd.se
  10. Jaco Neerings (M) jaco@neerings.se
  11. Wilhelm Tham (GL) listeria@telia.com
  12. Susanne Grundström (S) kolugnsusanne@gmail.com
  13. Maja Loiske (V) maja.loiske@gmail.com
  14. Lotta Anderberg (M) lotta.anderberg@telia.com
  15. Gabriella Rönn Larsson (SD) gabriella.rlarsson@gmail.com
  16. Tobias Nygren (C) tobiasnygren@icloud.com
  17. Allan Myrtenkvist (S) allan.myrtenkvist@hellefors.se
  18. Per Karlsson (M) perkarlsson4@hotmail.com
  19. Christina Kuurne (S) christinakuurne@hotmail.com
  20. Samuel Eriksson (SD)
  21. Mattias Kjellberg (M) mattias_kjellberg@telia.com
  22. Bo Werner (V) bowerner99@gmail.com
  23. Christer Olken (S) christer.olken@hellefors.se
  24. Vakant (GL)
  25. Margurite Vase (C) margeuritewase@hotmail.com
  26. Anna Florin Schmidt (M) anna.florin.schmidt@icloud.com
  27. Ann-Charlotte Nässén (S) lottahund3@gmail.com 
  28. Casper Dahlberg (SD)
  29. Thomas Malm (M) thomas.malm100@gmail.com
  30. Kent Grängstedt (S) kent@grangstedt.se
  31. Saskia van der Zanden (V) saskiavanderzanden@gmail.com

Ledamöter ersättare 

  1. Måns Thorsson (M)
  2. Göran Strömqvist (M) stromqvistgoran@gmail.com
  3. Torbjörn Ström (M) p.i.hallefors@telia.com
  4. Annelie Karlsson (M) anneliekarlsson61@hotmail.com
  5. Olle Samuelsson (C) olle@hjulsjo.com
  6. Lena Ivarsson (C) ivarsson_lena@hotmail.com
  7. Uta Riedel (S) uta.riedel@live.se
  8. Peter Ström (S) p.strom1957@gmail.com
  9. Marita Åsenlund (S) marita-asenlund@hotmail.com
  10. Göran Thor (S) krogeniskogen@gmail.com
  11. Christer Carlsson (S) ccteknik4@gmail.com
  12. Johan Stolpen (V) johan.stolpen@hellefors.se
  13. Per Johansson (V) per@kulturkooperativet.se
  14. Vakant (SD)
  15. Vakant (SD)
  16. Sten Walegren (GL) sten.walegren@gmail.com
  17. Per Schmidt (GL) per.be.schmidt@hotmail.com

Gruppledare till och med 2023-12-31.

Gruppledare ordinarie

  1. Ulrika Jonsson (M) grythyttan@direkten.se
  2. Lars-Göran Zetterlund (C) lg.z@me.com
  3. Katja Ollila (V) katja.ollila@hellefors.se
  4. Wilhelm Tham (GL) listeria@telia.com
  5. Kent Grängstedt (S) kent@grangstedt.se
  6. Fredrik Dahlberg (SD) fredrik.dahlberg@sd.se

Gruppledare ersättare

  1. Per Karlsson (M) perkarlsson4@hotmail.com
  2. Tobias Nygren (C) tobiasnygren@icloud.com
  3. Johan Stolpen (V) johan.stolpen@hellefors.se
  4. Vakant (GL)
  5. Håkan Bergström (S) hokizen_7@hotmail.com
  6. Madelene Jönsson (SD) Madelene.jonsson@sd.se

Kommunen publicerar protokoll från kommunfullmäktiges sammanträden samt aktuella handlingar inför sammanträden. Kallelser och handlingar som inte är sekretessbelagda läggs ut cirka en vecka innan mötet. Via länken hittar du även valberedningens protokoll.

Dokument

Sidan är uppdaterad